
Przygotowanie modernizacji budynków
Przygotowanie inwestycji to długotrwały i skomplikowany proces, podczas którego konieczne jest dopełnienie wielu formalności. Na wykonanie większości prac remontowych potrzebne jest nie tylko zgłoszenie lub pozwolenie na budowę. Konieczne jest uzyskanie innych zgód, opinii czy decyzji.
W ramach kompleksowego przygotowania modernizacji budynków, oferujemy :
- opinie techniczne,
- ekspertyzy techniczne,
- inwentaryzacje budowlane,
- badania termowizyjne.
Przed podjęciem decyzji o przeprowadzenia modernizacji, remontu czy budowy jest określenie zakresu prac oraz wyboru odpowiedniej technologii. Warto przeprowadzić analizę stanu technicznego budynku i potwierdzić go badaniami, opinią lub ekspertyzą techniczną. Jeżeli istnieje taka potrzeba, należy także przeprowadzić inwentaryzację obiektu.
Oferujemy:
Nasi specjaliści pomogą w ustaleniu zakresu i kolejności prac jak również w wyborze dostępnych technologii i materiałów budowlanych.
- środki własne
- kredyty
- dotacje
- dofinansowanie
Planowanie inwestycji wiąże się z koniecznością przeprowadzenia analizy finansowej, której zadaniem jest określenie jej opłacalności przy zachowaniu płynności finansowej i prawidłowego przepływu środków. Właściwie przeprowadzona analiza wskaże, jakie źródła finansowania będą najkorzystniejsze dla danej inwestycji i pozwoli określić wysokość ewentualnego kredytu.
Po wstępnej analizie finansowej proponujemy wykonanie audytu energetycznego bądź remontowego. W przypadku planowanej termomodernizacji wykonanie audytu pozwoli na zalecenie konkretnych rozwiązań wraz z określeniem ich opłacalności.
Źródła finansowania inwestycji:
Nasi specjaliści pomogą w ustaleniu zakresu i kolejności prac jak również w wyborze dostępnych technologii i materiałów budowlanych.
- raport określający szacunkowy koszt inwestycji,
- szczegółowy kosztorys inwestorski planowanych robót.
Podjęcie decyzji o inwestycji, pociąga za sobą konieczność oszacowania kosztów, jakie należy ponieść w związku z jej realizacją.
W ramach naszych usług oferujemy:
Kosztorysy sporządzane są na podstawie dostarczonych projektów budowlanych wykonawczych oraz na podstawie przedmiarów robót i obmiarów robót wykonywanych na terenie planowanej inwestycji. W przypadku braku dokumentacji przedmiary opracowywane są na podstawie protokołów typowania robót lub wytycznych Inwestora. Opracowane przez na kosztorysy budowlane są zgodne z obowiązującymi przepisami i normami, przy użyciu profesjonalnego oprogramowania.
Do kosztorysów dołączamy kompletną dokumnentację: wszelkie przedmiary robót oraz zestawienie materiałów.
- projekt zagospodarowania terenu działki,
- opis techniczny obiektu,
- opis planowanych robót,
- obliczenia parametrów cieplno-wilgotnościowych,
- opinie i uzgodnienia,
- informacje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w trakcie wykonywania prac ocieplenia elewacji,
- instrukcje i warunki wykonywania prac,
- rysunki i detale architektoniczno-konstrukcyjne.
Na podstawie przeprowadzonej analizy stanu technicznego, analizy finansowej, wykonanego audytu energetycznego bądź remontowego, określenia zakresu prac opracowujemy projekt docieplenia/remontu, który wraz z przeprowadzoną dokumentacją formalno-prawną stanowi nieodłączny dokument do uzyskania pozwolenia na budowę oraz rozpoczęcia zaplanowanych prac.
Każdy projekt zawiera:
Projekty wykonywane przez naszych architektów posiadają wszelkie dokumenty niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę.
Odnowienie elewacji budynku zachęca do zmiany kolorystyki obiektu. W takim przypadku wykonujemy projekt kolorystyki z uwzględnieniem oczekiwań Inwestora oraz możliwości technicznych i uregulowań prawnych.
Standardowo w ramach projektu wykonujemy 3 wersje kolorystki oraz wskazujemy najbardziej optymalne rozwiązania w zakresie wyboru materiałów.
- rozpoznanie historii i funkcji zabytku,
- ustalenie użytych materiałów i zastosowanych technologii
- opracowujemy program prac konserwatorskich stanowiący o działaniach mających na celu zabezpieczenie zabytku, zahamowanie procesu jego destrukcji oraz dokumentację tych działań.
Budynki wpisane do rejestru zabytków oraz te znajdujące się w tzw. „strefie konserwatorskiej” wymagają konsultacji z konserwatorem zabytków przed rozpoczęciem planowanej inwestycji. W trakcie kompleksowego przygotowania modernizacji przeprowadzamy także badania konserwatorskie.
Cel badań konserwatorskich:
Zgoda konserwatora zabytków jest konieczna w przypadku budynków wpisanych rejestru zabytków oraz tych znajdujących się w tzw. „strefie konserwatorskiej”.
- charakterystykę kontrolowanych obiektów,
- termin przeprowadzenia kontroli,
- opis użytego sprzętu,
- opis stwierdzonych gatunków ptaków lub nietoperzy,
- zalecany harmonogram przeprowadzenia prac,
- propozycję wykonania kompensacji przyrodniczej,
- wykaz niezbędnych zezwoleń do prowadzenia prac,
- dokumentację fotograficzną stweirdzonych stanowisk (gniazd).
- ekspertyzy przyrodnicze opisujące czy na obiekcie wystepują chronione gatunki ptaków lub nietoperzy,
- kompensację przyrodniczą umożliwiającą prowadzenie prac,
- prowadzenie nadzoru przyrodniczego nad przebiegiem prac,
- kontrolę porealizacyjną.
Podczas wykonywania prac termomodernizacyjnych bardzo często pojawia się problem gniazdujących ptaków lub nietoperzy. Ptaki zajmują szczeliny dylatacyjne, niezabezpieczone otwory wentylacyjne, puste miejsca pod parapetami oraz przestrzenie pomiędzy ścianami i rynnami.
Co należy zrobić przed przystąpieniem do prac?
Przed przystąpieniem do prac należy wykonać inwentaryzację ptaków i nietoperzy. Jeżeli inwentaryzacja ornitologiczna nie wykaże obecności gatunków chronionych, prace ociepleniowe mogą być rozpoczęte i prowadzone zgodnie z harmonogramem.
W przypadku stwierdzenia obecności chronionych gatunków ptaków i nietoperzy, ornitolog powinien zaproponować harmonogram prac oraz kompensację przyrodniczą. Inwestor natomiast powinien wystąpić do odpowiednich organów o zgodę na prowadzenie prac.
Co powinna zawierać opinia ornitologiczna?
Oferujemy:
Jeżeli inwentaryzacja ornitologiczna nie wykaże obecności gatunków chronionych, prace ociepleniowe mogą być rozpoczęte i prowadzone zgodnie z harmonogramem.
Wykonanie docieplenia/remontu budynków wymaga ustawienia rusztowania, co z kolei wiąże się koniecznością czasowego zajęcia chodnika lub pasa drogowego. Do tego niezbędne jest opracowanie projektu czasowej organizacji ruchu oraz uzyskanie niezbędnych zgód i pozwoleń. W prowadzonych przez nas inwestycjach przygotowujemy niezbędne projekty wraz z uzyskaniem potrzebnych opinii i zatwierdzeń.
Projekty wykonujemy na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych oraz drogach wewnętrznych i osiedli mieszkaniowych.
Inwestycje budowlane wymagają dużego zaangażowania, a wszelkie prace powinny być poprzedzone pozyskaniem dokumentów formalno-prawnych. Po otrzymaniu odpowiedniego, pisemnego upoważnienia do reprezentowania w urzędach, zobowiązujemy się do uzyskania wszelkich niezbędnych dokumentów, warunków technicznych, pozwoleń, decyzji, opinii, map do celów projektowych itp.
Z uwagi na złożoność i czasochłonność procesu, zachęcamy do wstępnych konsultacji.
W ramach naszej oferty oferujemy dostęp do naszych specjalistów, którzy posiadają szeroką wiedzę i kompetencje w zakresie inżynierii budowlanej oraz wieloletnie doświadczenie w opracowaniu tego typu dokumentów.
Wykonanie ekspertyzy powinno być powierzone wyłącznie rzeczoznawcy budowlanemu.